Yadigar: Batuhan Mutlugil’den Solo Albüm

Duman grubunun gitaristi Batuhan Mutlugil‘in solo albümü “Yadigar” 15 Ocak 2021’de çıktı. Kaan Tangöze ve Ari Barokas’ın solo albümlerinden sonra Batuhan Mutlugil’den de bir solo albüm bekleniyordu. Tabii Kaan Tangöze’nin “Gölge Etme” ve Ari Barokas’ın “Lafıma Gücenme” albümleri akustikti ve ben Batuhan Mutlugil’den de o tarz bir şey beklerken beni şaşırttı doğrusu. Batuhan yine elektro gitarının başında (yer yer akustik çaldığı şarkılar da var tabii), bas gitarda Caner Üstündağ ve davulda da Utku Ünal var. Beni şaşırtan şeylerden bir diğeri de Batuhan Mutlugil’in vokali oldu, iyi anlamda. Şunu söyleyebilirim ki albüm çok tatlı ve yer yer blues esintilerini hissettiren bir albüm olmuş. Sakin, eğlenceli ve Batuhan Mutlugil’in ufak, bluesy riffleri ve soloları ile güzel ve tatlı bir albüm çıkmış ortaya.

Yadigar, toplam 9 şarkıdan oluşan ve fazla uzun olmayan bir albüm. Konu olarak pek ilgi çekici şeyler olmasa da uyumlu sözler olduğunu söyleyebilirim. Batuhan Mutlugil’in vokalini ne kadar beğenmiş olsam da benim için bu albüm daha çok enstrüman, gitar odaklı bir albüm diyebilirim. Zaten Batuhan Mutlugil de Hürriyet röportajında “Eski arkadaşlarım Utku Ünal ve Caner Üstündağ ile prova yaparken bir baktım ki şarkıları söylüyorum… Biraz mecburiyetten, iş başa düşmüştü. Bir vokal ziyafeti değil, bestelerini söyleyen bir adam düşüncesiyle hazırladık.” diye aktarıyor. Şarkılara geçmeden evvel şunu ileteyim. Tüm şarkılardan bahsetmeyeceğim. Sadece ilgimi çeken, bir iki laf söylemek istediğim parçalar hakkında düşüncelerimi aktaracağım fakat albümün tamamını dinlemenizi tavsiye ederim tabii ki.

Şarkılar:

Albüm, Vurgun ile birlikte hızlı bir açılış yapıyor. Davullar çok iyi duyuluyor ve hızlı gitar melodisiyle eğlenceli bir şarkı olduğunu söyleyebilirim. Ardından gelen Veda Olsun direkt girişiyle beni kendisine çeken bir parça. Daha bir rock parçası gibi açılıyor ve nakaratıyla birlikte yükselişe geçiyor, elveda dostuum diye bağırasınız geliyor.

Adım adım çöken karanlığa,
Tuzak kuran günahlara,
Bitmeyen aşkın zehri sana
Çare yok yalnızlığa

Bambaşka, albümden önce single olarak hem de bir kliple beraber yayınlanmıştı zaten, yani önceden dinleyip albüm hakkında ipucu aldığımız bir parçaydı. İlginç bir açılışa sahip olsa da bana bir alternatif rock parçasını andırmıştı özellikle nakaratıyla, ta ki solosuna kadar. Solo da ise beklemediğim bir şeyle karşılaşıp şaşırmıştım ve albümü merak ettirmişti gerçekten de. Bambaşka, albümün geri kalan parçalarına oranla biraz daha melankolik bir parça ve gerçekten insanı gaza getiren bir nakarat bölümü var.

Ve sanırım albümün favori parçalarımdan birine geldik, Yor Beni. Bu parça diğerlerinin aksine akustik bir şekilde açılıyor, tatlı ve eğlenceli bir şarkı. Akor yürüyüşleri o kadar güzel ki ilginç bir şekilde albümde en beğendiğim parçalardan biri oldu, tabii sözlerinde etkisi vardır. Akustik gitarın üzerine giren kısa ve basit bir solo da var ve o da akustikle çalınıyor sanırım. Ve özellikle kapanışıyla zirvede bırakıyor. Ve geldik albüme adını veren parçaya, Yadigar. Yadigar çok hızlı bir şekilde ve hemen vokalle açılıyor ve albümün en eğlenceli parçalarından biri olabilir.

Sarmış dört yanı yara
Birer birer kanar
Senden yadigar
Kader çizer alnıma
Mahşere kadar

Albümün son parçası olan Sürgün ise albümdeki en huzurlu parça olabilir. Çok huzurlu ve güzel bir melodisi var. Özellikle introda re majörden mi minöre geçerken yaptığı ufak parmak oyunu kulağa çok hoş geliyor. (0.12-0.15 arası) En son beşlisi si ile mi minöre geçiş yapıyor sanırım. Bu ufak oyunlar da bu albümü en güzel kılan şeyler olmuş bence.

Batuhan Mutlugil’den Bizlere Bir Yadigar

Gerçekten gitar müziğinin nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili çok güzel bir albüm olmuş bence. Ve takdir ettiğim konulardan biri de neredeyse tüm şarkılarda, küçük de olsa bir solo olması. Yor Beni, Yadigar ve Sürgün en çok dikkatimi çeken parçalar oldu benim. Sizin favorileriniz hangileri ?

Tunay Oer

Bilimkurgu ve Fantastik eserlerin delisi ve Rock müzik bağımlısı bir insan evladı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir