Timsahlar Milyonlarca Yılda Neden Bu Kadar Az Değişti?

Bir çok tür, kitlesel yok oluşlardan kurtulmak için evrim geçirmek zorunda kalmıştır. Kuşlar, kertenkeleler ve diğer pek çok tür günümüze gelene kadar evrim yoluyla binlerce türe ayrılmıştır. Ancak günümüzde timsahlar, dinozorların dönemindeki hallerinden çok farklı değiller.

Bristol Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, timsahların neden bu kadar az değiştiğini anlamaya çalışıyor. Görünene göre timsahlar, hayatta kalmak için değişime ihtiyaç duymayacak kadar verimli bir vücut planına ulaşmışlar.

Kretase Dönemi’nde Dünya’ya çarpan meteor, Dünya üzerindeki yaşamın %75’ini ortadan kaldırmıştı. Meteor çarpmasıyla Dünya üzerindeki bütün denge sarsıldı. 2 yıl boyunca Güneş ışığı Dünya’ya girmedi. Canlılar besin, habitat ve her konuda sıkıntı yaşadılar. Ancak timsahlar yemek konusunda seçici değillerdir. Neredeyse her şeyi yerler ve metabolizmaları sayesinde uzun süre tok kalabilirler. Timsahlar vücut sıcaklıklarını kontrol edemedikleri için çevredeki ısıyı kullanırlar. Bu nedenle sıcak bölgelerde daha fazla bulunurlar. Dinozorlar çağındaki iklim bugüne göre daha sıcak olduğundan, Dünya’da daha fazla timsah türü yaşamıştır.

Yapılan araştırmalara göre timsahların sıçramalı evrim modelini kullandığını gösteriyor. Yani evrimleri durağan olsa da acil durumlarda hızlı bir değişikliğe gidebiliyorlar.

Araştırmanın bir sonraki amacı neden bazı timsah türlerinin yok olduğunu anlamak.

Kaynaklar:

Maximilian T. Stockdale ve Michael J. Benton, Environmental drivers of body size evolution in crocodile-line archosaurs, Adres: https://www.nature.com/articles/s42003-020-01561-5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir