The Midnight Gospel: Düşünceler Arasında Bir Keşif Yolculuğu

The Midnight Gospel gerçekten farklı kafada bir iş. Yetişkin animasyonu diyebileceğimiz türde olan dizi +16 yaş sınırına sahip bir Netflix dizisi. Adventure Time‘ın yaratıcısı olan Pendleton Ward‘un yeni projesi olan bu dizi, yenilikçi ve yaratıcı bir proje. Arka plan olarak Rick and Morty‘e çok benzetsem de burada ana fikir farklı.

Konu

Clancy isimli karakterimiz bir simülasyon aleti ile her gün yeni dünyalara yolculuk edip orada tanıştığı kişilerle evren, varoluş ve felsefe gibi konular üzerine röportaj düzenler.

Uzay yayınım için röportaj verir misin?

Fikir Üretmeye ve Sorgulamaya İten Bir Röportaj Serisi

Evrenler arası yolculuk, keşif gibi şeyler direkt Rick and Morty’i hatırlatsa da dediğim gibi burada ana fikir farklı. Clancy‘nin tek bir amacı var, o da burada tanıştığı kişilerle bir uzay yayını gerçekleştirmek, röportaj yapmak ve bu röportaj başladıktan sonra arka planda olan her şey önemsiz hale geliyor dizide. Arka plan oynamaya devam ediyor, belki devler savaşıyor, belki uzaylılar gezegeni istila ediyor, belki de karakterlerimizin başına bir şeyler geliyor ama dediğim gibi röportaj başladıktan sonra bunların hepsi önemsiz hale geliyor. Çünkü sadece orada konuşulan konu ve fikir önemli hale geliyor. Röportaj türünde bir dizi olduğu için de doğal olarak çok fazla diyalogdan oluşuyor. Hiç duraksamadan, karakterlerin konuştuğu çok fazla bölüm var. Çünkü amacı bu zaten.

Bu bir röportaj programı. Görsel şeylerin çoğu boş, senin dinlemeni istiyor ve sorgulamanı. Bu nedenle de herkese göre bir dizi değil tabii ki. Eğer aksiyon arıyorsanız zaten en baştan çok yanlış yerdesiniz. Aksiyon aramıyorsanız da dizi çok diyalog odaklı ilerliyor. Sürekli konuşmaları takip etmeniz gerekiyor, o yüzden de yan taraftan açıyım diyerek çerezlik şekilde izlenebilecek bir dizi de değil. Yani biraz ağır bir dizi. Aynı zamanda görsel tarz olarak da muadillerinden farklı gözüken bir tarzı olduğunu söyleyebilirim Midnight Gospel‘in.

Sonuç

Kısacası Midnight Gospel herkese göre olmasa da artık üretilen birçok şeyin birbirine benzemeye başladığı çağımızda, gerçekten yeni ve farklı şeyler deneyen bir iş olarak direkt ilgimi çekmeyi başardı. Özellikle bir de felsefeyle ilgilenen ve sürekli bir şeyleri sorgulamayı seven biriyseniz kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü “The Midnight Gospel” düşünce dünyanızda yeni kapılar açıp, izler bırakabilecek fikirler barındırıyor içerisinde.

Tunay Oer

Bilimkurgu ve Fantastik eserlerin delisi ve Rock müzik bağımlısı bir insan evladı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir