THE BLACK ALBUM

Geçenlerde The Black Albümün 29. yıl dönümü olduğunu öğrendim ve sonra dedim ki şu efsane albümü tekrar dinleyip üstüne bir yazı yazmam yok mu? Metallica’nın hayranlar tarafından The Black Album diye adlandırılan ama aslında Metallica isimli 5. albümü 12 Ağustos 1991’de çıktı ve mükemmel başarılara imza attı. Prodüktör Bob Rock’ın da yardımıyla Metallica’yı mainstream’e çekip popüler hale getiren albümdür. Metallica’nın en çok satan albümüdür. 12 şarkıdan oluşup, 62 dakika sürmektedir. Geçelim şarkılara :

1- Enter Sandman

Albümün popüler parçalarından biri olan Enter Sandman ile albüme sert bir giriş yapılıyor. Akıllardan çıkmayan mükemmel bir riff şarkıyı tek başına taşıyor bildiğiniz. Gaz bir solo ile de vites yükseltiyoruz. Sandman kelime anlamı olarak uyku perisi demek ve şarkıda bunu anlatıyor. Küçükken karanlıktan korkup, uyuyamayan o çocuk ruhumuz anlatılıyor.

Hush little baby, don’t say a word
And never mind that noise you heard
It’s just the beasts under your bed
In your closet, in your head

Sus küçük bebeğim, tek kelime etme
Ve duyduğun gürültüyü boşver
Sadece yatağının altındaki canavarlar
Dolabında, kafanda

Yaklaşık 1,6 milyon kişinin olduğu efsane Moskova konseri. (1991)

2- Sad But True

Acı ama gerçek. Benim için çok daha iyi bir parçaya geçtik ve albüm hiç vites düşürmeden devam ediyor Sad But True ile. Şarkı kurgusu itibari ile Enter Sandman’e benziyor aslında. Yine güzel bir riff ve gaz bir soloyla devam ediyor fakat beni burda asıl çeken sanırım Hetfield’ın vokalleri oluyor. Hetfield ile birlikte Sad But Truuuğğğ diye bağırmak gerçekten çok keyifli oluyor. Şarkı tam olarak ne anlattığını anlamasam da do my work, do my dirty work, scapegoat (işimi yap, kirli işimi yap, günah keçisi) kısmından ve şarkının sonunda I’m you, sad but true (ben senim, acı ama gerçek) demesinden dolayı ben şöyle bir çıkarım yaptım. Şarkı boyunca bizimle konuşan kişi şeytan ve yaptığımız kötülükleri anlatıyor. En sonunda acı ama gerçek olanı şu cümleyle öğreniyoruz: BEN SENİM !

3- Holier Than Thou

İki efsane şarkıyla albüm başlayınca Holier Than Thou tabii ki biraz zayıf kalıyor. Albüm aynı sertlikte devam etse de Holier Than Thou tek başına açıp dinleyeceğim bir şarkı pek değil. Zaten basit ve kısa bir şarkı, sanki biraz geçiş şarkısı gibi ve anlattığı pek önemli bir şey olmadığını da söyleyebilirim. Before you judge me take a look at you (Beni yargılamadan önce kendine bak) ve Holier than thou, You are (Kibirlisin, Sen) kısımlarından sadece Hetfield’ın içini döktüğü bir şarkı diyebiliriz.

4- The Unforgiven

Ve albümün bir başka efsane parçasına geçiyoruz. Burda aynı zamanda biraz sakinleşiyoruz. Çünkü ilk 3 şarkı kadar sert bir şarkı değil Unforgiven. Karanlık, sakin ve güzel bir melodiyle başlıyor şarkı ve gerçekten güzel bir elektro gitar solosu içeriyor. Şarkının temelinde anlattığı şey özgürlük. Dört duvar arasında bir hayat anlatılıyor aslında fakat bunlar sadece duvar değil tabii ki. Bu duvarlar aynı zamanda boyun eğdiren kuralları, çevre baskısını; çalışıp, çabalayıp kazanılamayan savaşları temsil etmektedir ve en sonunda pes edilir.

A tired man they see no longer cares
The old man then prepares
To die regretfully
That old man here is me

Görüyorlar, bu yorgun adamın umurunda değil artık
Yaşlı adam hazırlanır
Pişmanlık içinde ölmek için
İşte o yaşlı adam benim

5- Wherever I May Roam

Wherever I May Roam garip bir şekilde açılıyor. Doğu müziği havasında kısa bir introsu var. Gaza getiren, sağlam ve bir progresif rock şarkısı kadar olmasa da çeşitlilik barındıran bir şarkı olduğunu söyleyebilirim. Kafamın estiği yere giderim diyor Hetfield ve bir yolculuğu anlatıyor gibi.

6- Don’t Tread On Me

Albümün basit ve iyi olmayan parçalarından biri bana göre. Aynı zamanda “And Justice For All” gibi bir albüme imza atmış böyle bir grubun savaşa destek veren böyle siyasi bir şarkı yapması üzücü. Bilmeyenler için don’t tread on me (Üstüme basma) Amerikan milliyetçilerinin kuyruğumuza basmayın, yoksa yılan gibi sokarız manasında kullandıkları bir slogan. Bu albüm Körfez savaşının olduğu dönemde çıktığı için Amerikan ordusuna destek için yazıldığı çok belli.

Gadsden bayrağı, sarı arka planda saldırıya hazır bir çizgili çıngıraklı yılanın tasvir edildiği tarihi bir Amerikan bayrağıdır.

7- Through The Never

Kısa, basit ama kötü olmayan bir şarkı. Sadece bu albümün geri kalanına oranla zayıf kalıyor tabii. Güzel, evreni sorgulayan sözleri var fakat temelinde “dönüp dolaşıyoruz, geçiyoruz, hiçliğin ortasından diyerek fazla sorgulama mesajını veriyor.

8- Nothing Else Matters

Ve evet. Müzik dünyasına bomba gibi düşen, o unutulmaz sanat eserine geldik. Nothing Else Matters. Albümün, Metallica’nın hatta müzik dünyasının en popüler şarkılarından biri. Metallica’yı bu albümle günümüze getiren parçalardan biri. Through The Never’dan sonra Nothing Else Matters ile albüm yavaşlıyor ve sakinleşiyor. Hetfield bizlere içini döküyor, duygulanıyorsun.

Never opened myself this way
Life is ours, we live it our way
All these words I don’t just say
And nothing else matters

Kendimi hiç böylesine açmamıştım
Hayat bizim, kendimize göre yaşıyoruz
Sadece söylemediğim tüm bu sözler
Ve başka hiçbir şeyin önemi yok

Hetfield’ın mükemmel vokali burada daha da içimize işliyor. Şarkının Elektro gitar solosu da Hetfield’a ait bu arada Kirk Hammett’a değil ve o elektro gitar solosu diğer şarkılardan farkını direkt ortaya koyuyor. Metallica’nın en iyi sololarından biridir bence. Hetfield Metallica’yı yüceltmeye devam ediyor.

9- Of Wolf And Man

Nothing Else Matters’tan sonra tekrar vites yükseltiyoruz. Of Wolf And Man albümün kısa parçalarından biri. Arkada güzel, temel bir riff yatıyor ve ordan ilerliyor sürekli. Arada bir dinlenebilecek ama albümün geri kalanına oranla zayıf bir parça.

I feel I change
Back to a better day
hair stands on the back of my neck
in wildness is the preservation of the world
So seek the wolf and not the man

Bir değişim hissediyorum
Daha iyi bir zamana dönüş
Ensemdeki tüyler dikilmiş
Vahşilikte muhafaza edilir dünya
Öyleyse içindeki kurdu ara, adamı değil

10- The God That Failed

Bence çok daha iyi olabilecek bir cevher durumunda bu şarkı ama maalesef olamamış. Şarkı çok güzel bir bass gitarla açılıyor ve aşırı iyi şeyler olacak gibi hissediyorsun ama sonra giren elektro gitar çok basit kalıyor. Sürekli aynı ilerliyor. Bildiğim kadarıyla Hetfield şarkıyı annesinin ölümü üzerine yazmış.

I see faith in your eyes
Never you hear the discouraging lies
I hear faith in your cries
Broken is the promise, betrayal
The healing hand held back by deepened nail
Follow the god that failed

Gözlerinde inancı görüyorum
Cesaret kırıcı yalanları hiç duymadın mı
Ağladığında inancı duyuyorum
Söz bozuldu, İhanet
Şifalı elini derinleşmiş tırnaktan çekti
Başarısız tanrıyı takip et

11- My Friend Of Misery

Albümün değeri bilinmemiş sürprizlerinden biri bence My Friend Of Misery. Çok güzel bir bass melodisiyle açılıyor şarkı. Jason Newsted’ın bass gitarı burada etkisini gösteriyor gerçekten ve şarkının bestesi de zaten Bas gitarist Newsted’a ait. Aslında bu şarkı ilk başta enstrümental olması planlanıyormuş çünkü Metallica’nın her albümünde en az 1 tane enstrümental parça olur genelde. Örneğin Master Of Puppets albümünde Orion varken Ride The Lightning albümünde de The Call Of Ktulu yer alıyordu. Fakat My Friend Of Misery şarkısına sonradan söz yazma kararı almışlar. Şarkının uzun, güzel bir solo kısmı var. God That Failed’ın yapamadığı çeşitlilik ve yaratıcılık burada başarıyla var.

One man’s fun is another’s hell

Bir adamın eğlencesi bir diğerinin cehennemidir

12- The Struggle Within

Ve geldik albümün son parçasına. Şarkı bir marş gibi açılıyor şaşırtıcı bir şekilde. Kısa, gaza getirici ve güzel olduğunu düşündüğüm bir parça. Hızla giren solosu da o gazı ikiye katlıyor ve albüm bomba gibi son buluyor. Şarkı içsel bir mücadeleyi anlatıyor.

Soldan sağa Newsted, Kirk, Lars ve Hetfield

Ve bu efsane albümün de sonuna geldik. Albüm gerçekten aşırı başarılı. Hetfield besteleriyle, sözleriyle ve mükemmel vokaliyle grubu taşıyor bildiğin. Bass gitar da bu albümde adalete kavuşuyor. And Justice For All albümünde Lars’ın ısrarları yüzünden Newsted’ın sesi kısılan bas gitarı burada çok güzel duyuluyor. En kaliteli mi bilmem ama Metallica’nın tüm zamanların en başarılı metal grubu olduğu belli ve bu albüm bunu ekstra kanıtlar nitelikte. Nothing Else Matters’ı saymazsak My Friend Of Misery ile Unforgiven favorilerim sanırım. Sizin bu albümde favori şarkı veya şarkılarınız neler ? Papa Hetimize buradan sevgiler.

Tunay Oer

Bilimkurgu ve Fantastik eserlerin delisi ve Rock müzik bağımlısı bir insan evladı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir