Sperm, Hareketi Konusunda Yıllarca Bilim İnsanlarını Aldattı

Mikroskop altında bakıldığında, kuyruğunu simetrik bir şekilde sağa sola sallayarak hareket ediyormuş gibi görünen spermler yüzyıllardır bilim insanlarını aldatmış.

Spermin hareketi yıllardır 2D olarak gözleniyordu. 2020’de yapılan bir araştırmada 3D miktroskop ve yüksek hızlı kameralarla spermin hareketi tarandı. İki boyutta sperm, kamçısını simetrik bir şekilde 2 yana sallıyor gibi görünse de, aslında orantısız bir şekilde ilerler ve kamçısını tek yöne doğru sallarlar.

spermin hareketi

Spermin kuyruğunu tek yönde sallaması daireler içinde hareket etmesine sebep olur, ancak araştırmacılar spermin kendi hareketini ileri yönde sağlayabileceği bir yol bulduğunu söylüyorlar. Devinim adı verilen süreçte spermin baş kısmı bir yönde dönerken kuyruk kısmı da tam tersi yönde dönüyor. Bu tirbuşon hareketi, asimetriden simetri illüzyonu yaratarak, spermin ilerlemesini sağlıyor.

Araştırmacılar, sperm hareketindeki küçük değişikliklerin doğurganlığı etkileyebileceğini, bu nedenle yeni bulguların doğurganlık tedavilerinde kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak:

Charlotte Hartley, Watch a 3D video reveal how sperm really swim, Adres: https://www.sciencemag.org/news/2020/07/watch-3d-video-reveal-how-sperm-really-swim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir