Metro 2033 Ama Kitap Olan!

Metro 2033 Dmitry Glukhovsky’nin yazdığı bir bilim kurgu kitabıdır.
Kitabımızın konusu nükleer bir savaş sonrası enkaz haline gelen dünyada insanların metro istasyonlarında yani yer altında yaşamak zorunda kalmasını anlatıyor.

Yıl 2033… Nükleer savaş sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş, radyasyon yüzünden kentler yaşanamaz halde. Hayatta kalan birkaç bin kişi yer altına, dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Moskova metrosuna sığınıyor. Burası insanoğlunun son kalesi. İstasyonlar mini devletlere bölünmüş. İdealler, dinler, temiz su gibi nedenlerle bir araya gelmiş halklar. Duygular yerini içgüdülere bırakmış. Tek bir amaç var: Ne pahasına olursa olsun hayatta kalmak. Genç Artyom’a, yaklaşmakta olan karanlık tehlikeye karşı halkı uyarmak için Metronun kalbi, “Polis” istasyonuna gitme görevi verilir ve böylece genç Artyom’un yolculuğu başlamış olur. Metronun kaderi belki de tüm insanlığın kaderi Artyom’un elindedir artık.

“Kim bir ömür boyu karanlığa bakacak kadar cesur ve kararlıysa, ilk umut ışığını o fark edecektir.”

Metro 2033, karakterimiz Artyom’un yolculuğunu konu alıyor. Artyom bu yolculuk boyunca hem yeni karakterlerle tanışıyor, hem de Metroyu keşfediyor. Metro 2033 insanların hayatta kalmak için yapabileceklerini, umutsuzluk ve çaresizlik gibi duyguları çok güzel bir şekilde anlatıyor. Karakterimiz Artyom, yolculuk boyunca farklı dinden, milletten, düşünceden birçok insanla tanışıyor ve kitap bu farklılıkları da çok güzel bir şekilde yansıtıyor. Metroda hiçbir yer güvenli değil. Metro istasyonları yaratıklar ve düşmanlarla dolu. Yani biraz da korku dolu bir macera. Kısacası Metro 2033 bilim kurgu ve fantastik edebiyat seven herkesin okuyup, sevebileceği bir kitap.

Tunay Oer

Bilimkurgu ve Fantastik eserlerin delisi ve Rock müzik bağımlısı bir insan evladı :)

One thought on “Metro 2033 Ama Kitap Olan!

  • Mart 7, 2021 tarihinde, saat 4:18 pm
    Permalink

    Oyunların atmosferi gerçekten çok etkileyiciydi. Bir ara kitaba da mutlaka gireceğim 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir