Charles Dexter Ward Vakası

“Hayvanların temel tuzları öyle hazırlanmış ve muhafaza edilmiş olabilir ki, mahir bir insan Nuh’un Gemisindekilerin tümünü kendi çalışma odasına buyur edebilir ve bir hayvanın ruhunu, küllerinden dilediğince diriltebilir; bir filozof da aynı yöntemle, Nekromansi suçu işlemeden, ölmüş atalarından herhangi birinin ruhunu, yanıp kül olmuş bedenin tozlarından diriltebilir.”
-Borellus

Kitabımız direkt bu sözlerle başlıyor ve hafiften ne anlatacağını çıtlatıyor bizlere. Charles Dexter Ward Vakası temelinde bir kişinin delirme hikayesi diyebiliriz. Charles Dexter’ın küçüklüğünden başlayarak deliler hastanesine düşüşüne kadar tüm hayatını anlatıyor bizlere. Hikaye Charles Dexter Ward’un deliler hastanesinden kaçmasıyla başlıyor ve ilginç bir şekilde tekrar burada son buluyor. Çünkü bu kaçıştan sonra hikaye büyük bir flashback ile bizi çok eskilere götürüyor, her şeyin başlangıcına ve sonra, en son tekrar deliler hastanesine geri dönüp gerçekleri öğreniyoruz.

Charles Dexter Ward atası Joseph Curwen’ın tablosuna bakarken.

Charles Ward, küçüklüğünden itibaren arkeolojiye çok meraklı bir kişi. Bu zevki yaşadığı saygın kentten ve yokuşun başında bulunan, atalarına ait eski konağın her köşesini dolduran eski kalıntılardan geliyordu. Charles Ward’un bu eskiye olan merakı bazı tehlikeli keşifler yapmasına sebep oluyor. Doktorların çoğuna göre Charles Ward’un deliliğinin başlangıcı Joseph Curwen isimli bir atasını keşfetmesiyle başlıyor. Ward ısrarla Joseph Curwen’ın 1771’de kazılmış mezarını arıyor ve korkunç yoğun bir araştırmaya giriyor. Burdan sonra hikaye baya bir dallanıp budaklanıyor ve gizem dolu bir hal alıyor. Hem Curwen’ın ve dostlarının hayatını, yaptıkları gizli deneyleri ve yer altından gelen korkutucu çığlıkları okurken bir yandan da Genç Ward’un, yaklaşık 200 yıl önce gömülmüş atası Curwen’ın mezarını arayışını okuyoruz.

“Bellek bazı anıları unutmakla, bazen çok merhamet gösterir.”

Charles Dexter Ward Vakası detaylı, gizem ve gerilim dolu, sonuna kadar olacakları ve gerçekleri merak ettiren çok sürükleyici bir hikaye. Lovecraft gerçekten çok yaratıcı bir yazar ve bu hikayede de neden korku edebiyatının üstadlarından biri olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

“Bu, sıradan bir vaka değil… hiçbir polisin ya da hukukçunun ya da mahkemenin ya da akıl hastalığı uzmanının anlayamayacağı ya da uğraşamayacağı zaman dışı bir delilik ve dünyalar ötesi bir dehşet vakası.”

Tunay Oer

Bilimkurgu ve Fantastik eserlerin delisi ve Rock müzik bağımlısı bir insan evladı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir