Bilinen en eski mağara resmi Endonezya’da bulundu

Bilim insanları, Endonezya’nın Sulawesi adasındaki bir mağaranın içinde, şu ana kadar bilinen en eski mağara resimlerinden birini buldu. Science Advances dergisindeki araştırmacılar, en az 45500 yıl önce çizildiği düşünülen resimdeki hayvanın Sulawesi’de hala bulunan Visaya Yaban Domuzu olduğunu söylüyor.

Araştırmanın yazarı olan arkeolog Adam Brumm, ”İlk modern mağara ressamlığı sanıldığı gibi Buz Devri Avrupa’sında değil, Asya’da ve belki de türümüzün geliştiği Afrika’da ortaya çıktı” diyor.

Resmin Detayı

Araştırmacılar çizimde domuzların kavga ettiğini ya da herhangi bir etkileşime girdiğini tasvir edildiklerini söylüyor. Domuzların dışında 2 tane de el izi bulunuyor. Bu el izlerinin, elleri duvara koyduktan sonra üzerine boya atılmasıyla yapıldığı düşünülüyor.

Resmin yaş tahminleri, tasvirlerin üzerinde ince tabakalar halinde oluşan mineraldeki radyoaktif uranyumun değişimi gözlemlenerek yapılıyor.

Ancak kimi araştırmacılar uranyum tabanlı yapılan yaş ölçümlerini eleştiriyor. Örneğin, Brumm’un ekibi, çizimin minimum yaşını tahmin etmek için domuz resimlerini kaplayan 3 mineral katmanını tarihlendirdi. Yapılan ölçümlerde domuza en yakın katmanın diğer iki katmandan daha genç olduğu görüldü. Eğer en alttan üst katmana doğru sırayla oluşum olsaydı, bunun tam tersi olması gerekirdi. Barselona Üniversitesi’nden arkeolog João Zilhão, birbirine uymayan bu tarihlerin, resmin minimum yaşı konusunda şüpheler uyandırdığını söylüyor.

Yine de, birden çok katmanın ortalaması alındığında bu güne kadar bulunmuş en eski mağara resmi olduğu görülüyor.

Kaynak:

Bruce Bower, One of the oldest known cave paintings has been found in Indonesia, Adres: https://www.sciencenews.org/article/oldest-known-cave-painting-art-pig-found-indonesia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir