Ay’a Nükleer Bomba Atarsak Ne Olur?

Eğer çok güçlü bir nükleer bombayı Ay’a atsaydık sonuçları ne olurdu? 1950’li yıllarda Amerikan Hava Kuvvetleri bu soruyu düşündü. Ve hatta neredeyse gerçekleştireceklerdi.

Eğer Ay’a elimizdeki en güçlü nükleer bombalardan birini atsaydık neler yaşanırdı? Ay’ı yörüngesinden mi çıkarırdık? Ay’ın yok oluşunu Dünya’dan izleyebilir miydik? Veya yarattığımız etki sonucunda Dünya’da büyük felaketler mi baş gösterirdi?

Aslına bakarsanız bunların hiçbiri gerçekleşmezdi. Ay bizim haricimizdeki etkenlerden de sürekli olarak hasar alıyor zaten. Bizim atacağımız bomba yalnızca Ay’ın üzerinde bir başka krater daha oluştururdu. Oluşturduğumuz krater ise Dünya’dan görünemeyecek kadar küçük olurdu.

Proje A119

Aslında bu fikir 1950’li yıllarda Amerikalıların aklına gelmişti. 2. Dünya Savaşı’nın sonucunda ortaya çıkan 2 süper güç olan Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği her alanda birbirleriyle yarışmaktaydılar. Bu yarışların en önemlilerinden biri de uzay yarışıydı. Uzay yarışında önde ilerleyen Rusların 1957’de Sputnik uydusunu uzaya fırlatmasıyla Batı Bloğu başta olmak üzere bütün devletleri şaşırtmıştı. Sovyetlerin gerçekleştirdiği gelişmeler sonucu telaşlanan Amerika, komünistlere bir gövde gösterisi planladı.

Eğer Ay’a bir nükleer bomba atarlarsa, Dünya’dan görülecek olan patlamanın ve yarattığı kraterin görkemli görüntüsü, Amerika’nın ne kadar güçlü ve tehlikeli olduğunu kanıtlayacaktı.

Bilimkurgu severlerin tanıyacağı Carl Sagan’ın da içinde bulunduğu proje için yapılan araştırmalar sonucunda, Ay’a atılan nükleer bomba patladığında sadece bir yıldız parlaması kadar ışığın ortaya çıkacağı ve hemen söneceği; patlama sonucunda açılan kraterinse Dünya’dan gözükmeyecek kadar küçük olacağı görüldü. Ayrıca Ay’ı ıskalamaları veya fırlatma sırasında gerçekleşecek bir hata sonucu nükleer bombanın dünyaya düşmesiyle büyük maddi ve manevi hasarlar ortaya çıkabilirdi. Ve bombanın Ay’da yaratacağı radyasyon yüzünden, ileride planlanan Ay kolonizasyonunu zorlaştıracağı sebebiyle 1959’da proje iptal edildi.

Ya Bu Proje Gerçekleşseydi

Diyelim ki Amerikalılar yıllar sonra bu Proje’yi gerçekleştirmeye karar verdiler. Sonuçları ne olurdu?

Dünya’da atılan nükleer bomba örneklerine bakıldığında etkileri nelerdir? Radyasyon, şok dalgası, her şeyi yakıp kül etmesi ve yarattığı mantar bulutu gibi şeyler.

Termonükleer silah testi

Ay’da atmosfer olmadığı için işler biraz farklı ilerler. Nükleer bomba Dünya’da patladığında atmosferdeki hava, oluşan ateş topunun büyümesini bir noktada durdurur ve bunun sonucunda bombanın en yıkıcı etkisi olan şok dalgası ortaya çıkar. Ancak Ay’da atmosfer olmadığından ateş topunu engelleyecek bir etken bulunmaz. Bu sayede büyüyebildiği kadar büyür ve şok dalgası ortaya çıkmaz. Ay Dünya’dan küçük olduğu için aldığı darbeyle sarsılacaktır ancak yörüngesinde bir değişiklik olmayacaktır.

Eğer bombanın 50 kilometre yakınında olanları izleyen bir astronot varsa muhtemelen yanacaktır. Uzay istasyonundakilerse radyasyona maruz kalacaklardır. Patlayan bomba sonucunda ortaya çıkan radyasyon yüzünden uzun süre Ay’a gidilemeyecektir.

Patlamanın etkisiyle Ay’dan uzaya saçılan parçaların bazıları uydulara, uzay istasyonlarına veya Dünya’ya isabet edebilir.

Sonuç olarak, Güneş sistemimizde veya Ay’ın yörüngesinde hiçbir değişikliğe sebep olmamış olurduk gibi görünüyor.

Kaynaklar:

Kurzgesagt, What if We Nuke the Moon?, Adres: https://www.youtube.com/watch?v=qEfPBt9dU60

Wikipedia, Project A119, Adres: https://en.wikipedia.org/wiki/Project_A119

Wikipedia, Termonükleer silah, Adres: https://tr.wikipedia.org/wiki/Termonükleer_silah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir