A Hat in Time İnceleme: Özlediğimiz Türden Bir Oyun

Ahh 3D Platformerlar ahhhh. Yıllar önce, özellikle Playstation 2 döneminde aşırı popüler olan 3D platformer oyun türü 7. neslin sonlarına doğru yavaş yavaş yok olmaya başlamıştı. Birçok şeyin değiştiği gibi artık oyunlar da tabii ki değişiyordu ama Playstation 5 için çıkan Astro’s Playroom demosu ve gelecek olan Ratchet & Clank oyunu sanki 9. nesil ile birlikte bu tür tekrar canlanabilir hissini de verdi, onu da ileteyim.(umarım, olur.) Zaten artık bu türde fazla oyun yapılmadığı gibi bilgisayarda 3D Platformer oyunu bulmak daha da işi zorlaştırıyor fakat şunu söyleyebilirim ki ben bir cevher bulmuşum.

A Hat in Time, Gears for Breakfast isimli oyun stüdyosunun geliştirdiği 2017 çıkışlı bir 3D Platformer oyunu. Konsept olarak Super Mario Odyssey’e çok benzediğini söyleyebilirim ama ondan önce çıkmış olduğunu da ileteyim. Oyunumuz uzay gemimizin yakıtı olan zaman parçalarının gemimizden düşmesiyle başlıyor. Bu zaman parçacıkları birçok gezegene düşüyor ve bizim amacımız da bunları tekrar toplayarak (Toplam 40 tane var.) gemimizi harekete geçirip Dünya’ya geri dönebilmek. İşte bu farklı gezegenler de bizim bölümlerimizi oluşturuyor. Tabii bu zaman parçaçıklarını toplarken gezegenlerde birçok olay yaşayıp farklı karakterlerle tanışıyoruz. Oyunun çok basit ve düz bir hikayesi olsa da çok eğlenceli karakterler ve diyaloglardan oluştuğunu söyleyebilirim. (Özellikle Mafia Town’daki aptal mafyalar ve Dead Bird Studio’da bulunan Conductor favori karakterlerim olabilir. Tabii Snatcher’ın da mükemmel diyaloglarını unutmayalım.)

“People say mafia stupid. But mafia not stupid. Mafia graduate from university. Mafia has PHD in Mafia.”

Oynanış

Oyunun ana mekaniğini şapkalar oluşturuyor. (Super Mario Odyssey’e en çok benzediği nokta işte burası fakat Odyssey’de birçok işe yarayan tek bir şapka varken burada bir sürü şapkamız var.) Oyunda birçok şapka var ve bunların her biri farklı özelliklere sahip. Örneğin bir şapka hızlı koşmamıza yararken başka bir şapka zamanı durdurmaya yarıyor.

Sprint Hat

Bir de bu şapkalara takabildiğimiz birçok rozet (badge) var ve bunlar da farklı özellikler sağlıyor. Örneğin bir tanesi motor sürmemizi sağlarken başka bir tanesi hookshot atarak havada gezinmemizi sağlayabiliyor.

Scooter Badge

Etraftan bulduğumuz kumaşlar ile yeni şapkalar yaparken, topladığımız puanlar ile de rozet satın alabiliyoruz. İşte bu şapkalar ve rozetler oyuna çok güzel bir çeşitlilik katıyor. Oyuna çeşitlilik katıp bir yandan da çok eğlenceli hale getiren şeylerden biri de mükemmel bölüm tasarımları. Mafia Town’un açık dünyasında rahatça gezip tozarken, Queen Vanessa’s Manor bölümünde oyun birdenbire bir korku oyununa dönüşebiliyor ya da Murder On The Owl Express gibi çok kaliteli bir bölümde de trendeki cinayeti çözmeye çalışırken kendinizi hikayeye, karakterlere ve atmosfere kaptırıp gerçek bir dedektif zannedebilirsiniz.

film posterleri

Unutmadan oyunda çok eğlenceli ve kaliteli boss savaşları olduğunu da ileteyim.

“Did you just color me blue with my own attack ? That can’t count, right ? Surely this doesn’t count ?”
-Snatcher

Ortalama 20 saatte bitiyor oyun. Ben 36 zaman parçasıyla bitirdim, geri kalan dördünü almak için belki bir ara geri de dönebilirim.

Kısacası “A Hat in Time” oyunların asıl amacının ne olduğunu bana hatırlatan, harika bir sürpriz oldu benim için. Uzun zamandır bu kadar eğlenmemiştim. Aşırı şirin karakteri ve grafikleriyle, getirdiği yeni yorumlar ile modern ve harika bir 3D Platformer oyunu olmuş gerçekten. Herkese tavsiyemdir.

Not: Oyundan görüntülerin hepsi bana ait, kendi ekran görüntülerimdir.

Tunay Oer

Bilimkurgu ve Fantastik eserlerin delisi ve Rock müzik bağımlısı bir insan evladı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir