2020’de Sıcaklık Rekora Ulaştı

Salgın dolayısıyla insanların eve kapanması sera gazı emisyonlarını azaltsa da, Dünya için pek bir şey değişmedi. Nasa, Uk Met Office ve diğer kurumların ortaklaşa yaptığı değerlendirmelere göre gezegenimiz, sanayi öncesi dönemlerden yaklaşık 1,25 ° C daha sıcak.

Küresel yüzey sıcaklıklarının yıllık güncellemesi 2016’nın 2020’ye bağlı kayıtlarını gösteriyor. Kayıtlarda 2020 ve 2016’daki sıcaklıklar birbirine eşit görünüyor. Ancak iki yılın koşulları birbirinden tamamen farklı. 2016’da Güneydoğu Pasifik Okyanusu’ndaki soğuk suların yükselmesini engelleyerek dünyayı ısıtan El Nino tarafından sıcaklıklar arttı. Ancak geçen yıl Dünya, Güneydoğu Pasifik’in soğumasına sebep olan La Nina dönemine girdi. Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde iklim bilimci olan Nerilie Abram, La Nina tarafından sağlanan rahatlamanın istenmeyen bir sürpriz olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz 6 yıl kaydedilen en sıcak zamanlardı. Atmosferin ısınması doğası gereği kararsızdır. Küresel ısınmanın sebep olduğu ısının %90’dan fazlasını emen okyanus ise daha istikrarlı bir eğilim sergiliyor. Okyanusun üst seviyeleri 2019’a göre 20 zettajoule daha fazla ısı içeriyordu. Bu sayede 2020 rekor yıl oldu. Çin Bilimler Akademisi’nde Atmosferik Fizik Enstitüsü’nde çalışmayı yöneten iklim bilimci Lijing Cheng, özellikle subtropikal Atlantik Okyanusu’nın sıcak olduğunu ve rekor bir kasırga salgınına sebep olduğunu söylüyor.

4000 robotik sondadan oluşan bir filo tarafından 2000 metreye kadar izlenen bu sıcaklık, okyanusun derinliklerine doğru yayılırken aynı zamanda kutuplara doğru ilerliyor. İlk kez ılık Atlantik sularının Arktik Okyanusu’na nüfuz ettiği ve denizdeki buzulları aşağıdan eritip rekor seviyeye indirdiği görüldü. Eriyen buz tabakaları deniz seviyelerini yılda 4,8 milimetre yükseltiyor ve bu oran gittikçe artıyor.

Berkeley Earth’in yaptığı kayıtlara göre, 2020’nin karadaki sıcaklık seviyesinin sanayi öncesi seviyelerden 1.96°C daha fazla olduğunu gösteriyor. Asya ve Avrupa’da şimdiye kadarki en sıcak yıldı. Rusya bir önceki sıcaklık rekorunu 1.2 ° C ile kırarken, Sibirya bölgesi sanayi öncesine göre 7 ° C daha sıcaktı.

Avustralya’da rekor kıran sıcaklık ve kuraklık, 2020 yılında korkunç orman yangınlarını tetikledi. Yangınlar Güneydoğu Avustralya ormanlarının yaklaşık dörtte birini yaktı ve 3000 evi yok etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, ülkenin geri kalanından daha hızlı ısınan Güneybatı çölü de eşi görülmemiş bir sıcaklığa ulaştı. Phoneix şehrinde, ortalama 36 ° C ile şimdiye kadarki en sıcak yaz mevsimi oldu. Arizona’nın Phoenix’e ev sahipliği yapan Maricopa ilçesi, sıcağa maruz kalma konusunda tecrübelidir. Ancak yine de sıcaktan kaynaklanan ölümler 2016’dan beri her yıl rekor kırarak ilerledi.

Covid-19 salgını sayesinde küresel ekonominin yavaşlaması karbondioksit emisyonlarını yaklaşık %7 oranında azaltsa da, bu durum uzun sürmeyecektir.

Mevcut ısınma hızı devam ederse, Dünya Paris İklim Anlaşması’nı ihlal edecek. Anlaşmaya göre küresel ısınmanın 2 ° C altında kalması gerekiyor. Son 14 yıldaki ısınma oranı, uzun vadeli eğilimin oldukça üzerinde.

Kaynak:

Paul Voosen, Global temperatures in 2020 tied record highs, Adres: https://www.sciencemag.org/news/2021/01/global-temperatures-2020-tied-record-highs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir